24 Jun
24Jun

Mikor vágj bele egyedül és mikor hívj szakembert

A fa terasz építése házilag csábító gondolat – a szabadság, hogy a saját tempódban haladj, a jelentős költségmegtakarítás, és persze a büszkeség, amikor a végén megcsodálod a saját kezed munkáját. De mielőtt belevágnál, érdemes őszintén szembenézni a feladattal. Az igazság az, hogy nem minden teraszépítési projekt való lelkes amatőröknek. A siker kulcsa az, ha reálisan felméred a saját tudásodat, a rendelkezésedre álló időt és az eszközparkodat.

Egy barátom például egy egyszerű, talajszinten álló, 15 négyzetméteres teraszt épített egyetlen hétvége alatt. Mivel volt már tapasztalata a famunkában és minden szükséges szerszáma megvolt, a projekt simán ment. Egy másik ismerősöm viszont egy bonyolultabb, lejtős terepre álmodott, többszintes teraszba fogott, komolyabb előképzettség nélkül. A vége az lett, hogy hetekig tartó küzdelem és a költségvetés túllépése után szakembert kellett hívnia, hogy kijavítsa az alapozásnál elkövetett hibákat. Ez a két történet tökéletesen példázza, hogy a projekt összetettsége mennyire döntő.

Felkészültség és realitás

Gondold végig alaposan, mennyi időt tudsz és akarsz valójában rászánni a munkára. Egy átlagos méretű terasz megépítése nem egy délutáni elfoglaltság; még egy egyszerűbb szerkezet is könnyedén felemészthet minimum 40-60 munkaórát.

Rendelkezel a szükséges eszközökkel? Egy jó minőségű fűrész, egy erős akkus csavarozó, egy megbízható szintező és pár mérőszalag nélkül neki se kezdj. Ha speciálisabb szerszámokat kell bérelned, az további költségeket jelent majd.

Az alábbi táblázat segít átlátni, hogy egy átlagos, 25 m²-es terasz esetében hogyan alakulnak a költségek, ha magad végzed a munkát, vagy ha profikra bízod.

MunkafázisHázilag (anyag + idő)Szakember (teljes)Megtakarítás
Tervezés, anyagbeszerzés~50.000 Ft (főként az időd)~70.000 Ft~20.000 Ft
Alapozás (beton pontalapok)~80.000 Ft (anyag)~150.000 Ft~70.000 Ft
Párnafaszerkezet építése~150.000 Ft (anyag)~250.000 Ft~100.000 Ft
Burkolat fektetése~280.000 Ft (anyag)~400.000 Ft~120.000 Ft
Felületkezelés, vágások~40.000 Ft (olaj, eszközök)~80.000 Ft~40.000 Ft
Összesen~600.000 Ft~950.000 Ft~350.000 Ft


Ahogy a számok is mutatják, a munkadíjon jelentős összeget, akár több százezer forintot is megspórolhatsz, de a minőségi anyagokon soha ne takarékoskodj, mert az a terasz élettartamának rovására megy. A házilagos építés költségeit tovább növelheti a szerszámbérlés díja. Ha részletesebb árakra vagy kíváncsi, érdemes elolvasnod ezt a költségelemzést a fa teraszokról, ami segít a pontosabb tervezésben.


Anyagválasztás a magyar időjáráshoz igazítva

A teraszépítés talán legizgalmasabb, de egyben legnagyobb felelősséggel járó része a megfelelő faanyag kiválasztása. A csillogó katalógusok képei helyett most a valóságra kell koncentrálnunk: a magyarországi éghajlat egyáltalán nem bánik kesztyűs kézzel a kültéri faanyagokkal. Gondolj csak bele, a téli fagyok, a nyári, akár 35-40 Celsius-fokos kánikula, a perzselő UV-sugárzás és a csapadékos időszakok mind komoly próbát jelentenek. A fa terasz építése házilag akkor lesz igazán sikeres és hosszú távú befektetés, ha olyan anyagot választasz, ami nemcsak mutatós, de bírja is ezt a strapát.

Helyi és egzotikus fafajták a mérlegen

Amikor fát választunk, leggyakrabban a hazai és európai fajták, mint a borovi- vagy vörösfenyő, illetve a trópusi fák, mint a bangkirai vagy massaranduba kerülnek szóba. Sokan automatikusan a drágább, egzotikus faanyagok felé kacsintgatnak a legendás tartósságuk miatt, de a helyzet ennél azért jóval árnyaltabb.

  • Vörösfenyő: Kiemelkedő ár-érték arányú választás, amely nehezen okoz csalódást. Természetes gyantatartalma miatt alapvetően ellenállóbb a korhadással szemben. Gondos felületkezeléssel és némi odafigyeléssel akár 10-15 évig is megbízható társunk lehet. Hátránya, hogy ha elhanyagoljuk, hajlamosabb lehet a repedezésre és a szálkásodásra.
  • Borovi fenyő: Kedvező ára miatt rendkívül népszerű, de ez a legkevésbé tartós megoldás. Csak alapos telítéssel (impregnálással) és szinte évenkénti olajozással védhető meg az időjárás viszontagságaitól. Fedett teraszon azonban jó választás lehet.
  • Thermowood (hőkezelt fa): Ez a technológia általában kőrist vagy fenyőt nemesít. A speciális hőkezelési eljárás során a fa szerkezete átalakul, és rendkívül ellenállóvá válik a gombákkal és a nedvességgel szemben. Nagy előnye, hogy mérettartó, alig vetemedik, viszont törékenyebb lehet a hagyományos fáknál.
  • Akác: Ez a hazai fa rendkívül kemény és strapabíró, amely akár kezelés nélkül is hosszú évekig bírja a kültéri használatot. Emiatt viszont nehezebb vele dolgozni, és hajlamos a vetemedésre, ezért a szakszerű rögzítés kulcsfontosságú.
  • Egzotikus fák (pl. bangkirai, ipe): Ezek a fák a tartósság szempontjából kiemelkedők. Gyakorlatilag alig igényelnek gondozást, és élettartamuk a 25-30 évet is simán meghaladhatja. Azonban magasabb áruk miatt a beszerzésnél érdemes odafigyelni a fenntartható erdőgazdálkodásból származó (FSC) minősítésre.
  • Lucfenyő: Ez a faanyag szintén jó választás. Könnyen megmunkálható és esztétikus megjelenése miatt sokan választják. Kiváló természetes tulajdonságai révén, megfelelő kezelés mellett, ellenálló az időjárás hatásaival szemben, így hosszú távon megbízható megoldást nyújt.

Összehasonlítás a könnyebb döntésért

Annak érdekében, hogy könnyebben eligazodhass a lehetőségek között, készítettünk egy táblázatot a legnépszerűbb faanyagok főbb tulajdonságaival. Amikor a fa terasz építése házilag projektedhez anyagot keresel, ez egy hasznos kiindulási pont lehet a döntéshez.

Faanyag összehasonlító táblázat

Különböző faanyagok tulajdonságai, tartóssága, ára és karbantartási igénye

Faanyag típusÉlettartamÁr/m²KarbantartásElőnyök/hátrányok
Borovi fenyő (telített)5-10 év8.000 - 12.000 FtMagas (évenkénti olajozás)Olcsó, de kevésbé tartós, folyamatos törődést igényel.
Vörösfenyő10-15 év14.000 - 20.000 FtKözepes (2-3 évente olajozás)Kedvező ár-érték arány, de hajlamos a repedezésre.
Akác20+ év18.000 - 25.000 FtAlacsonyRendkívül tartós hazai fa, de hajlamos a vetemedésre.
Thermowood (kőris)15-25 év25.000 - 35.000 FtAlacsonyMérettartó és stabil, viszont törékenyebb lehet.
Bangkirai25+ év30.000 - 45.000 FtNagyon alacsonyExkluzív megjelenés, nagyon tartós, magas ár.
Lucfenyő10-15 év10.000 - 15.000 FtKözepes (évente olajozás)Kedvező ár, könnyen megmunkálható, de gyakori karbantartást igényel.


A táblázat adatai tájékoztató jellegűek, és jól szemléltetik a fő különbségeket. A beszerzés előtt mindig ellenőrizd személyesen a faanyag minőségét. A fenyőknél például különösen fontos a nedvességtartalom és a göcsök állapota. Ha további részletek is érdekelnek arról, milyen szempontokat érdemes figyelembe venni fenyő fűrészáru vásárlásakor, olvasd el a témában írt cikkünket. Ne feledd, a jó minőségű alapanyag a hosszú távú befektetés alapja.

Alapozás - a siker valódi kulcsa

Sokan az alapozáson próbálnak spórolni, pedig a fa terasz építése házilag projekt itt dől el igazán. Képzeld el úgy, mint egy ház alapját: ha az instabil, a legszebb falak is megrepednek. Egy rosszul előkészített altalaj vagy egy hibás rétegrend szinte biztos út a kudarchoz. A teraszod néhány éven belül megsüllyedhet, a drága faburkolat elvetemedhet, és az egész szerkezet tönkremehet. A titok a precíz munkában és a türelemben rejlik.

A talaj előkészítése és a helyes rétegrend

Mielőtt bármibe is kezdenél, karók és zsinór segítségével jelöld ki a teraszod pontos helyét és méretét. Ezután jön a munka legizzasztóbb, de legfontosabb része: a földmunka. A kijelölt területről távolítsd el a füvet és a termőréteget legalább 25-30 cm mélyen. A kapott „tükörnek” mindenképpen adj egy enyhe, legalább 1-2%-os lejtést a háztól elfelé. Ez elengedhetetlen a csapadékvíz elvezetéséhez, így megakadályozod, hogy a víz megálljon a szerkezet alatt.

Ha megvagy a földmunkával, jöhet a tömörítés és a rétegrend kialakítása. A fa terasz építésének rétegrendje dönti el, mennyire lesz stabil és fagyálló a szerkezet, főleg, ha nem egybefüggő betonlemezt készítesz. A Magyarországon bevált, tipikus rétegrend körülbelül 23-25 cm vastag. Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy a kiásott, ledöngölt talajra először egy geotextília réteget terítesz. Ez meggátolja a gazosodást és azt, hogy a különböző rétegek összekeveredjenek.

Erre jön egy nagyjából 15-20 cm vastag fagyálló zúzottkő vagy murva ágyazat, amit érdemes rétegenként, alaposan ledöngölni. A tetejére pedig egy vékonyabb, 3-5 cm-es finomabb murva vagy sóder réteg kerülhet, amivel már precízen be tudod állítani a végső szintet. Ha érdekelnek a részletek és további tippek, ebben a cikkben lépésről lépésre, 50 képpel mutatják be a folyamatot.

A párnafák alátámasztása: a kritikus pont

A vázszerkezetet tartó párnafákat soha ne fektesd közvetlenül a murvára! Stabil alátámasztásra van szükségük. Erre többféle megoldás létezik, nézzük a leggyakoribbakat:

  • Beton járdalapok: Ez egy olcsó és viszonylag egyszerűen kivitelezhető módszer. A murvaágyra helyezett, szintezett járdalapok stabil alapot adnak. Ha a lapok és a párnafák közé gumibakokat teszel, az segít a víz elvezetésében és a lépések zaját is tompítja.
  • Beton pontalapok: Ez a legstabilabb, de egyben a legtöbb munkát igénylő megoldás. Itt 40-50 cm-enkéntfagyhatár alá (Magyarországon ez kb. 80 cm) nyúló beton pontalapokat kell készítened. Ezekre később rögzítheted a párnafatartó vasalatokat.
  • Talajcsavarok: Modern, gyors, de drágább alternatíva. Ezeket a speciális fém csavarokat a földbe kell tekerni, és azonnal terhelhető, stabil alapot adnak a szerkezetnek.

Bármelyik módszer mellett is döntesz, a precíz szintezés a legfontosabb. Egy jó vízmérték és egy hosszú, egyenes léc lesz a legjobb barátod ebben a munkafázisban. Egy apró hiba itt később csúnyán megbosszulja magát: a burkolat nyikorogni fog, a megálló víz miatt pedig a fa idő előtt korhadásnak indulhat. Ne sajnáld rá az időt, mert a teraszod jövője múlik rajta.

Vázépítés - ahol eldől a terasz sorsa

Az alapozás stabil, a hely előkészítve – most jön a munka legizgalmasabb része, ahol a teraszod valódi formát ölt. A vázszerkezet a konstrukció gerince. Ha ez masszív, precíz és jól méretezett, a teraszod évtizedekig hűséges társad lesz. Ezzel szemben egy gyenge, pontatlanul összerakott váz a legjobb minőségű burkolatot is tönkreteheti. Itt már nemcsak az esztétika, hanem a biztonság is komoly szerepet kap, ezért minden mozdulat számít.

A párnafák távolságának titka

A leggyakoribb hiba, amit a fa terasz építése házilag projekt során elkövetnek, a párnafák (tartógerendák) helytelen kiosztása. Sokan a spórolás reményében túl messzire teszik őket egymástól, ami később a burkolat behajlásához, nyekergéséhez vezet. Az ökölszabály egyszerű: a párnafák tengelytávolsága soha ne legyen több 40-50 cm-nél. Ez a távolság biztosítja, hogy a burkolatnak megfelelő alátámasztása legyen, még a nagyobb terhelés alatt is.

Gondolj csak bele, mi történik a gyakorlatban: ha egy 2 cm vastag deszkát két, egymástól 70 cm-re lévő ponton támasztasz alá, már egy ember súlya alatt is érezhetően rugózni fog. Ez a folyamatos mozgás idővel meglazítja a csavarokat és károsítja a fát. A sűrűbb alátámasztás masszív érzetet ad a járófelületnek és jelentősen megnöveli az élettartamot. Mérésnél mindig a gerendák közepétől a másik közepéig mérj, ne a széleik között.

Praktikus trükkök az építéshez

A precíz illesztésekhez és a derékszögek beállításához nem kell feltétlenül két ember. Íme néhány bevált tipp, amivel egyedül is boldogulhatsz:

  • Derékszög Pithagorasszal: Nincs elég nagy derékszögű vonalzód a teljes váz ellenőrzéséhez? Használd a 3-4-5-ös szabályt! Mérj ki az egyik gerendán 3 métert, a rá merőlegesen induló másikon 4 métert. Ha a két végpont közötti távolság pontosan 5 méter, akkor a sarkod tökéletes derékszögben áll. Kisebb méreteknél természetesen használhatod a 60-80-100 cm-es arányt is.
  • Ideiglenes támaszok: Amikor egy hosszú gerendát próbálsz beállítani, használj néhány maradék fadarabot és gyorsszorítót. A szorítóval rögzítsd az ideiglenes „lábat” a gerendához, így az magától megáll, amíg te a szintezéssel és a rögzítéssel foglalkozol.
  • Dupla ellenőrzés: Mielőtt véglegesen rögzítenél bármit, kétszer mérj. Ellenőrizd a szinteket, a derékszögeket és az átlókat is. A két átlónak milliméterre pontosan egyformának kell lennie egy tökéletes téglalap vagy négyzet alakú váz esetében.

A vázszerkezet elkészítése után, de még a burkolás előtt sétálj rajta végig. Próbáld megmozgatni a gerendákat. Ha bármelyik instabil, nyikorog vagy mozog, most kell megerősítened. Utólag, a burkolat alól ez már sokkal bonyolultabb és költségesebb feladat lesz. A fa terasz építése házilag során a vázra szánt extra idő és figyelem a legjobb befektetés.

Burkolás és rögzítés szakszerűen

Elérkeztünk a fa terasz építése házilag projekt leglátványosabb részéhez. Az alap és a vázszerkezet precíz munkája itt nyeri el végső értelmét, amikor a gyönyörű fa deszkák a helyükre kerülnek. Ugyanakkor ez az a fázis, ahol a türelmetlenség vagy a rossz technika könnyen tönkreteheti az eddigi fáradozásainkat. A burkolás ugyanis nem csupán a deszkák lecsavarozásából áll; a megfelelő hézagok, a szakszerű rögzítés és a gondos vágások adják meg a terasz végleges, profi karakterét.

A deszkák fektetése és a dilatációs hézagok

Mielőtt belevágnál a deszkák lerakásába, szánj egy kis időt az anyag átválogatására. A legszebb, legegyenesebb szálakat érdemes a leginkább szem előtt lévő, frekventált helyekre félretenni. Az első deszkasor lefektetése a legkritikusabb lépés, hiszen ehhez fogod igazítani az összes többit. Érdemes egy zsinórt kifeszíteni, hogy garantáltan tökéletesen egyenes vonalat kapj.

A legfontosabb szabály, amit sajnos sokan figyelmen kívül hagynak, a megfelelő hézagok (más néven dilatációs rés) biztosítása. A fa egy élő anyag, ami a páratartalom és a hőmérséklet változására folyamatosan mozog: nyáron a nedvességtől dagad, télen a szárazságban pedig zsugorodik.

  • Deszkák közötti hézag: A deszkák között tarts legalább 5-8 mm távolságot. Ezt a legegyszerűbben távtartókkal, vagy akár néhány megfelelő vastagságú csavar ideiglenes behelyezésével is megoldhatod. Ha nem hagysz elég helyet a fának a tágulásra, a deszkák csúnyán felpúposodhatnak.
  • Falak melletti hézag: A falaknál és egyéb szilárd építményeknél (pl. oszlopok) hagyj minimum 10-15 mm rést. Ez nemcsak a fa mozgását szolgálja, hanem a megfelelő átszellőzést is biztosítja a fal és a szerkezet között, megelőzve a penészedést.

Rögzítési technikák: látható vagy rejtett?

A deszkák rögzítésére alapvetően kétféle módszer létezik. Mindkettőnek megvannak a maga előnyei és hátrányai, és a választás nagyban befolyásolja majd a terasz végső kinézetét, valamint a munka bonyolultságát.

  • Felülről csavarozás (látható rögzítés): Ez a hagyományos és legstabilabb technika. Lényege, hogy minden deszkát minden párnafa kereszteződésnél két, kifejezetten erre a célra gyártott, rozsdamentes teraszcsavarral rögzítesz. Nagyon fontos, hogy mindig fúrj elő a csavaroknak, különösen a deszkák végeinél, hogy elkerüld a fa szálirányú hasadását! Bár a csavarfejek láthatóak maradnak, ez a módszer adja a legerősebb, legidőtállóbb tartást.
  • Rejtett rögzítés (klipszes rendszer): Ha egy makulátlan, letisztult felületre vágysz, ez lesz a te megoldásod, mivel a rögzítőelemek teljesen láthatatlanok maradnak a járófelületen. A speciális klipszeket a párnafákhoz kell csavarozni, és ezek tartják a helyükön a deszkák nútját. Fontos tudni, hogy ez a módszer általában drágább, és a telepítése is több időt és nagyobb precizitást igényel, de a végeredmény egy valóban elegáns, modern felület.

Befejező vágások és szegélyezés

Miután minden deszka a helyére került és rögzítetted, jöhet az utolsó simítás: a túllógó deszkavégek méretre vágása. A legszebb, legtisztább vágást egy vezetősínes merülőfűrésszel érheted el. Feszíts ki egy zsinórt a vágás pontos vonalában, és ez alapján vezesd a gépet, hogy az eredmény egyenes és szép legyen.A frissen vágott éleket mindig csiszold át finoman egy csiszolópapírral, hogy eltávolítsd a szálkákat. A terasz szegélyét esztétikusan lezárhatod egy, a burkolatra merőlegesen futó élzáró deszkával. Ez nemcsak dekoratív, de praktikus is, mert védi a bütüfákat (a deszkák vágott végeit) a nedvességtől és a fizikai sérülésektől.

Védelem és utómunkálatok

Amikor a terasz burkolata a helyére kerül és a vágások is tökéletesek, könnyen hátradőlhetnénk azzal a gondolattal, hogy a munka nehezén már túl vagyunk. Azonban a projekt igazi próbatétele csak most kezdődik. A **házilag épített fa terasz** akkor lesz igazán hosszú távú siker, ha a védelemre és az utómunkálatokra is ugyanolyan gondot fordítunk, mint magára az építésre.Ez a fázis dönti el, hogy a teraszunk csak egy nyáron át lesz vonzó, vagy évtizedekig megőrzi szépségét. Az első felületkezelés kihagyása a legbiztosabb út a beszürkült, repedezett deszkák felé, ezért ezt a lépést soha ne spóroljuk meg!

Az első, mindent eldöntő védőréteg

Mielőtt bármilyen kezelőszerhez nyúlnánk, a felületnek makulátlanul tisztának és pormentesnek kell lennie. Fogjunk egy excenter csiszolót, és egy 100-120-as finomságú papírral csiszoljuk át az egész burkolatot. Ezzel nemcsak a vágások éleit finomítjuk, de megnyitjuk a fa pórusait is, ami kulcsfontosságú ahhoz, hogy a védőanyag mélyen beszívódjon.

A legfontosabb lépés az első olajozás. Felejtsd el a vastag, filmréteget képező lakkokat és lazúrokat! Ezek egy kültéri, nagy igénybevételnek kitett járófelületen hamar megrepedeznek, leperegnek, a javításuk pedig kész rémálom. A teraszok legjobb barátja a speciális teraszolaj. Ezek a termékek mélyen behatolnak a fa rostjai közé, belülről táplálják és óvják azt, miközben engedik lélegezni a fát.

Az olajozást mindig száraz időben, de ne a tűző napon végezzük. Egy ecsettel vigyük fel vékonyan az olajat a felületre, majd 15-20 perc elteltével egy tiszta, nem szöszölő ronggyal töröljük le a felesleget. A cél az, hogy a fa annyi olajat szívjon magába, amennyit csak tud, de a felszínén ne maradjon ragacsos réteg. A tökéletes védelem érdekében két réteg felvitele az ideális.

Hogyan tartsuk karban a jövőben?

A fa terasz nem lesz teljesen gondozásmentes, de a karbantartásnak nem kell megterhelőnek lennie. Ha az első kezelést lelkiismeretesen elvégeztük, a továbbiakban a terasz állapota diktálja a teendőket.

  • Éves tisztítás: Tavasszal érdemes egy alapos, de kíméletes tisztítást beiktatni. Egy egyszerű, szappanos vizes súrolás egy kefével csodákra képes. A magasnyomású mosót csak óvatosan használjuk, mivel a túl erős vízsugár károsíthatja a fa rostjait.
  • Olajozás, amikor szükséges: A terasz fekvésétől és a használat intenzitásától függően 1-3 évente érdemes lehet újraolajozni. A fakulás és a vízlepergető képesség csökkenése egyértelműen jelzi, hogy itt az ideje a frissítésnek. A jobban igénybe vett részeket, például a kerti asztal alatti területet, akár évente is kezelhetjük.

A legfontosabb, hogy folyamatosan figyeljük a teraszunk állapotát. Ha egy deszka megsérül, vagy a korhadás korai jeleit észleljük, azonnal cselekedjünk. Egyetlen problémás elem cseréje sokkal egyszerűbb és olcsóbb, mintha később az egész burkolatot kellene felújítani.

Amit jó lett volna előre tudni

Most, hogy a technikai részletek végére értünk, jöjjön a legőszintébb fejezet: a tapasztalat hangja. Mert egy fa terasz építése házilag nemcsak csavarozásból és fűrészelésből áll, hanem tele van apró, de annál bosszantóbb buktatókkal is, amiket egyetlen leírás sem tartalmaz. Utólag persze könnyű okosnak lenni, de a célom az, hogy te már ezekkel a tanulságokkal felvértezve vágj neki a munkának.

Időbeosztás és a „majd holnap” csapdája

Az egyik legnagyobb hiba, amit elkövethetsz, az idő alábecsülése. Komolyan, minden egyes munkafázisra számolj rá legalább 20-30%-kal több időt, mint amennyit elsőre gondolnál. Mindig lesz egy csavar, ami megszakad, egy deszka, amit véletlenül rosszul vágsz le, vagy egy hirtelen jött zápor, ami keresztülhúzza a számításaidat.

Ne ess abba a hibába, hogy mindent egyetlen hétvége alatt akarsz letudni! Tervezz be pihenőnapokat is. Ha már görcsösen, hullafáradtan állsz a munkához, garantáltan hibázni fogsz. Néha a legjobb, amit tehetsz, hogy leteszed a szerszámot, iszol egy kávét, és másnap friss fejjel, újult erővel folytatod. Hidd el, megéri.

Szerszámok, amikre tényleg szükséged lesz

Nem kell megvenned a legdrágább profi gépeket, de van néhány alapvető szerszám, aminek a minőségén egyszerűen nem éri meg spórolni. Ezek a következők:

  • Egy jó minőségű akkus csavarozó: Ez lesz a legjobb barátod a projekt során. Egy gyenge, olcsó gép akkumulátora hamar lemerül, és a nyomatéka sem lesz elég, ami szó szerint pokollá teszi a munkát a több száz csavarral.
  • Precíz mérőeszközök: Egy megbízható, hosszabb vízmérték, egy fém derékszög és egy jó minőségű, nem nyúló mérőszalag elengedhetetlen. A pontatlan mérés a vázépítésnél később csúnyán megbosszulja magát, és egy nyeklő-nyakló szerkezetet eredményez.
  • Fűrész: Egy kézi körfűrész a legtöbb vágáshoz tökéletesen elegendő. Ha viszont beruházol egy gérvágó fűrészre, az aranyat fog érni a precíz, szögben történő vágásoknál, és sokkal profibb lesz a végeredmény.

És végül egy személyes tipp, ami nekem sokat segített a motiváció fenntartásában: dokumentálj! Készíts fotókat a folyamat minden fontosabb lépéséről. Amikor egy nehezebb, frusztrálóbb szakasz után visszanézed, honnan indultál, hatalmas erőt ad a folytatáshoz. Látni fogod a saját kezed munkájának kézzelfogható eredményét, és ez minden fáradságot megér.

A stabil alapokhoz és a vázszerkezethez persze elengedhetetlen a minőségi, méretpontos faanyag. Érdemes körülnézni a Szlovák-fa kínálatában, ahol megbízható forrásból származó, építési minőségű lucfenyő fűrészárut találsz, amivel garantáltan biztos alapokra helyezheted a teraszodat.


Megjegyzések
* Az email nem lesz publikálva a weboldalon.